Když už jsme u té Slávie...

V článku je příspěvek bývalého trenéra HC Slavia pana Čumpelíka a je to velice zajímavé počtení. Jedná se o diskuzi z webu gool.cz. Obsah článku opět po kliknutí na "zobrazit celé"

Ahoj všem, dneska tady napíšu můj první příspěvek, kdy mě nesvazuje žádná klubová barva. :) ) Jak asi všichni víte, tak jsem po 20 letech trénování a z toho po 12-ti letech působení ve Slavii zkončil jako blb. Sám se někdy sebe ptám, jak jsem mohl tak dlouho dělat trenéra u prcků, když jsem tam svýho kluka neměl a prachy jsem za to nebral. Teď se věnuji rodině a hokejově pouze klukům v T4you / trenink4you /, kteří mají chuť se hokejem nejen bavit, ale zažít i úspěch. Po tom co jsem si za poslední dobu zažil, kdy se k mé osobě a k mé práci s mládeží vyjadřovali přední hokejoví odborníci – Růža, Lener, Bukač, sekretář ČSLH Král atd…a všichni mě, až na Růžu – který zase dělal že mě nezná, znali pouze jen z několika minutového sestřihu….., kdy jsem zažil úžasnou podporu dětí, rodičů, bývalých svěřenců ….., ale také kdy jsem poznal lidské hyjeny, které na mě nenechali niť suchou../ to byli hlavně ti, kterým jsem přehlídl jejich jágry nebo jim odmítl nadstandartní služby / jsem ztratil chuť dále pracovat pro hokej. Už teď slyším zase reakci některých…..TO JE DOBŘE…UŽ BYLO NA ČASE…prosím ušetřete mě vašich podobných výlevů.

Proč se vlastně ozývám….poctivě jsem si přečetl vaše názory a osobně si myslím, že je fain, že se tady mluví otevřeně a snažíte se řešit problém – HOKEJ. Bohužel je to jen plácání a plácání a to nemyslím špatně, ale píšu to jen proto, že ty nahoře na svazu…mají jiné názory a mají ve všem naprosto jasno. Bohužel…. Překvapli mě snad jen rozhovor p.Bukače staršího, který poskytl TV NOVA na internetu / Zlatí hoši /, kdy se jasně a zřetelně i když s trochou politiky, dotknul vážných problému českého hokeje. / rozhovor doporučuji na http://www.nova.cz / Samozřejmě jsem vyslechl rozhovor p.Bukače ml, a p. Lenera na ČT. Obou pánů si vážím a nechci se tu vyjadřovat příliš hrubě, ale jejich názory na uzdravení českého hokeje se mi nejeví jako ta správna medicína. Nevím a opravdu netuším, kdy někdo z nich trénoval hokejový potěr do 5. třídy a vedl celoročně tým…..Netuším z jakých zkušeností čerpají, když p. Lener tvrdí, že hokejisti do 12 let mají hodně natrénováno a oni jim nemají v dorostech a juniorech co více nabídnout a motivovat starší hráče pro hru. Proto hráči prý předčasně s hokejem končí….Dovoluji si NESOUHLASIT a napíšu svůj názor, protože já jsem trénoval jak dorost, tak i juniory. Kluci v dorostech a dál končí hlavně proto, že dospívají. Jejich vrstevníci se chodí bavit a za holkama, natož oni tráví 6x v týdnu čas po zimákách. To je však normální, ale když se k tomu přičte OBROVSKÁ KORUPCE, ovlivnitelnost trenérů a hlavně jejich, někdy arogatní přístup k hráčům, tak se ani nedivím, ŽE V TOMTO VĚKU, KDY JE ZAČÍNAJÍ ZAJÍMAT I JINÉ VĚCI.)) ŽE KONČÍ….věřte mi, že vím o čem tady píšu…..určitě tyto odchody hráčů nejsou tím, že si jde kluk do 12 let navíc zabruslit nebo zahrát hokej mimo klub.

Jako AMATERSKÝ trenér na Slavii, jsem kdysi měl také zájem trénovat dorosty, proto jsem si dělal profi licenci, ale když jsem po úmrtí p. Beránka / to byl trenér, který měl na starost mládež od základu /, jsem pochopil, že tu práci tam dole s nejmladšíma nikdo jiný dělat nechce. Dlouhodobě jsem pracoval s klukama max do 5.třídy a mimo ně jsem vždy vedl i nábor pro klub. Běhal jsem ze zimáku na zimák, z utkání na nábor a doma mě děti znaly pomalu jen z fotek.

Dovoluji si tvrdit, že hokeji a přípravě mládeže rozumím, ale věřte mi, že i já jsem čerpal neustále ze všech přístupných zdrojů a snažil se svoje tréninky stavět a kvalitou posouvat k dnešním trendům. Mohu vám zodpovědně potvrdit, že to byla neuvěřitelná dřina a trenérsko-managerská práce a to nejen s dětma, ale hlavně s Vámi rodiči. Mojím cílem bylo vždy naučit hlavně kluky co nejlépe bruslit, naučit přistupovat ke sportu zodpovědně, nepotírat v nich to základní, jako je hravost, SOUTĚŽIVOST a radost z výhry. K určitému věku, kdy jsem kluky předával, jsem se snažil docílit co nejlepších herních dovedností k jejich věku. Druhou stranu mince byli rodiče, tedy všichni Vy. Měl jsem 40 dětí a 80 rodičů a mojím úkolem bylo ze všech udělat co nejlepší partu, tak aby rodiče pro kluky vytvořili co nejlepší podmínky a nenastaly zbytečné hádky kolem capartů. Jistě víte ze svých zkušeností, jak vám dlouho rodičovské přátelství, než jste se začali trhat na partičky, vydrželo. Nebyl jsem oblíben u všech, protože jsem to byl nakonec jen já, kdo musel rozhodnout.

A tady to všechno začíná….

Co rodič…to trenér. Každý tomu rozumí….a nejhorši jsou rodiče-bývalí hráči…ti by vše dělali lépe, ale sami by si ročník, kde by jejich děti nebyly, nevzali. Ale mají 100 a 1 recept jak hokej zachránit.

Jsem si jist, že nám žádný model, ať je odkudkoliv naše problémy nevyřeší….je to jen blamáž.

Jsem si jist, že nám pomůže jen poctivá práce s dětmi od náboru, kdy na děti budeme nasazovat jen cíle, které k danému věku jsou schopni splnit v co největším průměru. Pokud je někdo lepší, tak je to jen v pořádku. Ale hokej musí pro kluky zůstat hrou.

Jsem si jist, že se s dětmi musí více hrát než trénovat a to i v rámci tréninku. K tomu mnohdy chybí ledy a 2 treninky za týden nestačí.

Jsem si jist, že se musí hrát na vítězství, ale jen na oko….výsledkům nepřikládat větší význam. Tabulky a statistiky u dětí jsou pro mě zbytečností, protože se výkonost u dětí rychle mění.

Jsem si jist, že je důležitá všestranost, ale také jsem přesvědčen o tom, že týden má určitý počet volného času na sport a tak v sezóně upředňustnuji hokej a bazén. Přes léto jsem pro všechno. Hokej dnes už beru jako celosezóní aktivitu, kdy je jen důležité upravit počet tréninků a jejich zaměření. Taky tu je škola a ta by měla být v útlém věku stále na 1. místě.

Jsem si jist, že zákazy a velká omezení v trénování, v přestupech, finanční odstupné a podobné ptákoviny jsou v dětských kategoriích jen zlem a stačilo by jen několik usměrňujících pravidel. Vybírat příspěvky 2000,- / měsíc a za sourozence 3500,- je zločinem a hokejovou sebevraždou !!. To je ostuda svazu.

Jsem si jist, že chybí nejen zimáky, peníze, ale hlavně kvalitní trenéři. K výuce trenérů bych více využíval možnost on-line přístupů. Rozdělil bych trenéry podle specializace a to možná na dvě nebo na tři skupiny, kdy by hlavním kritériem byla věkové kategorie se kterou trenér pracuje. Trenéři specialisti na dětský, juniorský a dospělý hokej. Školení by měli vždy vést zkušení trenéři praktici od daných věkových kategorií ve spolupráci s trenéry z následující kategorie.

Jsem si jist, že je chybou, kdy do vedení tréninku dětí zasahují trenéři, co sice hráli extraligu, věnuji se juniorům a rádi by znali i dětský hokej. Zasahují do těchto kategorií z pozice zkušených hráčů a ne z pozice zkušených trenérů. Od toho by měli být trenéři specialisti na rozvoj dětského hokeje. Ti by měli komunikovat se specialisty trenéry na juniorský hokej a předávat si zkušenosti a zaměřovat se na nedostatky. Trenéři by se měli míchat na pozicích asistentů trenérů, tak aby trenéři od malých věděli co se bude chtít po jejich svěřencích mezi staršími.

Jsem si jist, že hokej je drahýj sport, ale nerozumím tomu, proč je hokej dražší v Praze a v jiných městech je za poloviční náklady. Chybí podpora města a státu. Potom se jen divím kolik platíme na flákače, feťáky a kriminálníky. Je to naše výchova.

Jsem si jist, že ve velkých klubech děti doplácí na provoz celého klubu.

Ale v základu je naprosto jisté, že se podceňují nábory a stále se spíše čeká, kdo přijde sám od sebe. Chybí zapálenci, ale i profesionální pracovníci klubu, kteří by se kvalitním náborem oficiálně zaobírali. Je chybou, že se svaz zaobírá modelem. Svaz by měl zajišťovat kvalitní sportovní zázemí, maximální finanční pokrytí, materiály pro trenéry,……je toho moc. Ale určitě by neměl z pozice nadřízeného řídit vše až k nejmenším. Všechny lékařské obory se dělí na dětské a na dospělé. Je to kvůli rúznorodosti problémů a nemyslím si a JSEM SI překvapivě JIST, že v hokeji to je stejné.

Dneska jsem se rozepsal…..omlouvám se a prosím nekontrolujte mi chyby.

10.10.2010 12:05:17
jana.romanName
Email
Comment
Or visit this link or this one